Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
Annelik: Anne çocuk yazıları
DMCA.com

 

Yorumlarınıza göre karar vereceğim; Sizce ne yapmalıyım?

Annelik üzerine mi yazayım yoksa kendisiyle barışık bir kadın olmak hakkında da yazayım mı?

Yazan: Banu Conker, Hayata Dair Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

Bütün Grafik Saati okurlarına merhaba. Bugüne kadar kendimi iyi olarak gördüğüm annelikle ilgili yazılar yazdım. Kiminize göre ahkam kestim, kiminize ise iyi geldim. Ancak bundan sonra nasıl devam etmem gerektiği konusunda kararsızım. Kararımda siz değerli okurlarımın fikirleri de etkili olacak.
Elbette yazmaya devam edeceğim. Çünkü yazı yazmayı seviyorum. Ancak ne ile ilgili yazmalıyım, o konuda kararsızım. Neden?

Çocuğunuzun iletişimi iyi çünkü annesi kendisiyle barışık. Ya anne kendisiyle barışık olmasaydı? O halde yazılarımda önceliği kadın olmaya mı vermeliyim?

Biraz karışık geldi değil mi? Geri sarmam gerekli biraz. Kitabım çıktı ya, hani boşandıktan sonra kendime terapi niyetine yazdığım günlükler… Bir arkadaşım kitabı bir türlü okuyamadığını söyledi, sanırım ona biraz ağır geldi. (*)

Arkadaşım beni tebrik etti kitabı bitirdikten sonra, ne kadar yol aldığımı bildiği için ve ayrıca çocuğum için de tebrik etti, çünkü belki evli kalsaydım ne ben şimdiki ben olacaktım ne de çocuğum şimdiki gibi sağlıklı olacaktı.

Evet, benim çocuğum sağlıklı, çünkü ben kendimi iyi ettim. Çok çalıştım, çok çabaladım, çok paralar döktüm. Ağladığım zamanlar da oldu, güldüğüm zamanlar da ama hep içimdeki beni aradım. İşte şimdi bu bölümdeki yazılarla ilgili sıkıntıma geliyorum...

Soru: Kadın olmadan anne olunmaz; Kendiyle barışık olmayan bir anne de psikolojisi sağlam çocuklar yetiştiremez. O halde, sizce de sağlıklı bir kadın olmayı öne mi almalıyız?

Bu güne kadar hep, çocuklarımızı nasıl yetiştirmemiz gerektiğini anlatmaya çalıştım, ama gözden kaçırdığım bir nokta oldu. Birini yetiştirmek için önce yetişkin olmak gerekli. Biz iyi olmadan çocuklarımız nasıl iyi olabilir ki? Çocuğa bağırarak, seni seviyorum, demenin ne anlamı var? İşte benim gözden kaçırdığım nokta buydu, gerisi ahkam kesmek oldu.
Grafik Saati kadınlar klubü
İyi anne olmak için önce kadın olmalıyız, sadece doğurarak anne olduğumuzu düşünüyoruz. Doğada her gün milyarlarca tohum ürüyor, büyüyor, zamanı gelince yuvasından ayrılıyor. Şimdiye kadar hiçbir bitkiye anne demedik. Kendimize böyle bir rol biçiyoruz, sonra da üstümüze oturtmaya çalışıyoruz, ama içimiz iyi değilse o elbise üstümüzde iyi durmuyor.

Zamane hastalığı pakete bakmak. Biz de genelde çocuğumuzun toplum tarafından nasıl göründüğüyle kendi anneliğimizi bir tutuyoruz. Okulda başarılı, yüksek notlar alan, terbiyeli çocuğumuzu seviyoruz, çünkü o bizim etiketimizin yaldızı, paketimizin muhteşem kağıdı.

O yüzden ben bundan sonra çocuklar hakkında değil, anneler hakkında yazmaya karar verdim. Nasıl buldunuz bu fikrimi?

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

Genel editör:
Belgin Invictus

(*): Gelen yorumlara göre kitabımı bir saatte okuyanlar da varmış :))

Yorum Ekle - Yorum oku

İsim soyisminiz:
Mail adresiniz:
Yorumunuz

Yorumlarınız 48 saat içinde yorum yaptığınız sayfada yayına verilecektir. Yorumunuz yayınlandığında belirttiğiniz mail adresine mail atıp yorumunuzun yayına verildiğini size bildireceğiz. Yorum yazdığınız için  teşekkür ederiz.

Adınızı ve yorumunuzu yazarken Türkçe karakter kullanmamanızı (ç,ö,ü,ş,I harfleri) yerine (c,o,u,s,I,i) harflerini kullanmanızı rica ederiz. Bu kullanım editörlerimizin işini kolaylaştırır. Saygılarımızla Hayata Dair

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak@hayata-dair.com  |  gizlilik politikası